یادداشت روز؛

چه کسی متهم آفت مگس زیتون رودبار در سال ۸۳ است؟!؟

بابک قلی زاده دارستانی
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 21 می 2020 | 12:51 ب.ظ
چه کسی متهم آفت مگس زیتون رودبار در سال ۸۳ است؟!؟ ‍ بررسی پرونده مفتوح آفت مگس زیتون بعد از ۱۵سال….. از دادستان رودبار درخواست داریم افراد و نهاد هایی که از سال ۱۳۸۳ در شیوع مگس آفت زیتون موجب خسارات زیادی به باغداران رودباری شده است را مورد تعقیب قضایی قرار دهد ؟! درفک خبر/در ششم شهریور امسال بود که مهدی عباسی رئیس شورای زیتون […]

بررسی پرونده مفتوح آفت مگس زیتون بعد از ۱۵سال…..

از دادستان رودبار درخواست داریم افراد و نهاد هایی که از سال ۱۳۸۳ در شیوع مگس آفت زیتون موجب خسارات زیادی به باغداران رودباری شده است را مورد تعقیب قضایی قرار دهد ؟!

درفک خبر/در ششم شهریور امسال بود که مهدی عباسی رئیس شورای زیتون ایران سازمان حفظ نباتات را متهم کرد که با واردات بی رویه زیتون خام در سال ۱۳۸۳ منجر به شیوع آفت مگس زیتون در شهرستان رودبار قطب این محصول استراتژیک شده است ؟ وی هم چنین پا را فراتر نهاد و این سازمان را به شانه خالی کردن در مبارزه با این آفت مقصر اصلی قلمداد کرد ؟
حال با وجود هشت هزار و هشتصد هکتار باغ زیتون در رودبار و میزان آفت مگس زیتون بیش از ۵۰درصد که موجب خسارات زیادی به باغداران رودباری شده است سوالات و ابهامات متعدی وجود دارد که کدام مسئول و نهاد در این امر باید جوابگو باشد؟

⭕️۱- چرا در برابر سازمان حفظ نباتات که از زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی می باشد و بطور غیر مستقیم در شیوع آفت مگس زیتون نقش داشته است برخورد قانونی و قضایی نشده است ؟

⭕️۲- چرا با افرادی که با وارد کردن زیتون خام و شیوع این آفت موجب خسارات زیادی به باغداران رودباری و اقتصاد این منطقه شده مورد تعقیب قضایی قرار نگرفته اند ؟

⭕️۳-در طول این ۱۵ سال از از شیوع آفت زیتون چرا هیچ گونه سوبسید و کمک هالی مالی جبرانی از طرف وزارتخانه جهاد کشاورزی با این حجم از خسارات به باغداران زحمتکش رودباری نشده است ؟

⭕️۴- داروهایی که در جهت مبارزه با این آفت در اختیار باغداران قرار گرفته متاسفانه قادر نبوده آن را بطور کلی مهار نماید که باید در مورد آن بازنگری صورت گرفته و بطور علمی در مراجع آزمایشگاهی در مورد اثرات آن بعد از ۱۵ سال مورد تحقیق و بررسی همه جانبه قرار گیرد؟

⭕️۵- متاسفانه برای مبارزه با این آفت آموزش های کافی از طریق رسانه های جمعی و جراید و حتی کلاس های آموزشی بصورت عمومی برای باغداران نشده و اگر شده کافی نبوده و این آموزش ها در بسیج همه امکانات برای مبارزه با آفت کامل نمی باشد.

⭕️۶- شگفت آور اینکه در طول این ۱۵ سال مسئولان شهرستان رودبار و نمایندگان حتی قادر نبوده اند با دعوت از وزیران جهاد کشاورزی جهت بازدید از این حجم زیاد خسارت از آفت زیتون برای مهار کامل آن نسخه ای بپیچند ؟ در صحن علنی مجلس نیز هیچ وزیری استیضاح نشده است ؟ حال اگر این آفت در استان های دیگر بود آیا باز هم چنین اهمالی از طرف نمایندگان صورت می گرفت ؟
این پرونده بدون هیچ گونه پرسش و پاسخی هم چنان مفتوح بوده و فقط موجب خسارات های جبران ناپذیری به باغداران مظلوم و بی دفاع رودباری شده است که دادستانی شهرستان رودبار باید افراد و نهاد هایی که در این پرونده نقش یا قصوری داشته اند را مورد تعقیب قضایی قرار دهد .

فاعتبرو یا اولی الابصار

@Tarikhrudbargilan

 1. نا شناس   می 21, 2020  

  با سلام
  این پرسش خبری درست مثل آن است که حالا تمام کشورهای دنیا متحد بشوند و علیه حکومت و دولت مرکزی چین چون از نظر رسانه ای آغاز شیوع همه گیری ویروس کرونا از شهر ووهان چین گزارش شده بود بشوند و تقاضا و دادخواست وا خواهی و خسارت کنند!!! در حالی که شاید مثلا کار دشمن درجه ی یک چین و کمونیسم یعنی امریکا و نظام کاپیتالیستی و سرمایه داری غرب بوده باشد!!!
  نمی شود صرف شیوع یک میکروب یا ویروس یا بیماری یا مشکل یا معضل یا بحران ان هم از نوع همه گیر و قابل سرایت و جهشی و خطرناک و تقریبا مرگ بار در یک محل خاص مسئولین ان منطقه را مورد مجازات قرار داد البته کار صحیح ان بود که قرنطینه ی کامل از ابتدا توسط وزارت بهداشت دولت مرکزی چین در مناطق مشکوک و الوده صورت پذیرد تا از منشا پراکنده نشود اما خب شاید برای مردم حتی مسئولین و متخصصان ویروس شناس و بیماری های عفونی هم گمان و احتمال نوعی بیماری در حد سرما خوردگی و انفوالانزا تلقی می شده و جدی نگرفتند!!!
  جالب این که درس های عبرت اموز همین ویروس کرونا ان وقت وسیع و جالب و در عین حال عجیب بوده و هست که حداقل رفتار کثیف و نجس به تبع ان اخلاق بد و زشت و نا هنجار و غیر شرعی و قانونی و عرفی خیلی از مردم و مسئولین رو به تنهایی اصلاح کرد!!! بدون این که سیاست مدار خاصی دخالت کرده باشد و توده ای دنبال و درگیرش شده باشند و اسم این ویروس رو می شود ویروس اصلاح طلب گذاشت!
  اصلاحاتی که این ویروس ولو مرگ بار در سطح زندگی شخصی و عمومی و اجتماعی و جامعه و ارتباط و روابط اغلب یعنی ۹۵ درصد الوده افراد جوامع انجام داد و ان ها را وادار به اطاعت و پیروی از احتیاط های بهداشت شخصی و رعایت بهداشت عمومی و حفظ سلامت افراد کرد هیچ سیاست مدار و قانون و حکومتی واقعا نمی توانست در مدت حدود ۱۲۰ روز تا این حد دست به اصلاحات اساسی بزند و نتیجه ی جالب ان را هم همه به عین و وضوح دیدند.
  من خودم چون از کودکی آدم خیلی حساس و وسواس بودم و هستم و از اجتماع و به خصوص افراد خلاف کار حتی اهل دخانیات دوری کردم و ارتباط نداشتم و ندارم و نخواهم داشت این ویروس از وقتی شیوع پیدا کرد احساس کردم بهشت هستم چون دیگر مجبور نبودم با کسی دست بدهم بعد برم زود دستم را شستشو بدهم یا کسی حین احوال پرسی لباس هایم را لمس نمی کند تا مجبور شوم در ماشین لباسشویی فورا ان را شستشو بدهم یا سطح های عمومی حالا دیگر تمیز تر هست و مردم بهداشت را جدی گرفتند و در صف نانوایی کسی سیگار نمی کشد در هر صورت به طور کلی ان احساس ارامش و امنیت و اسایش رو حالا واقعا احساس می کنم
  و رفت امد های خود دعوتی خیلی از اقوام فضول هم دیگر خبری نیست!
  اما در خصوص آفت مگس زیتون این که سال ۱۳۸۳ چند تا از زیتون فروش های بزرگ ان مقطع از زمان از کلج طارم برای صرفا سود بیش تر مثلا زیتون خیلی درشت بی خاصیت محصول باغات عراق رو به اسم زیتون پیوندی اسرائیلی و لبنانی و سوریه با رانت و رابطه ی ویژه از مرز خسروی در طول ماه ها و سال ها وارد کشور کردند و بعد از توزیع در مناطق زیتون خیز و به خصوص محل عرضه ی فروش زیتون ایران یعنی شهر رودبار ان مگس ها از داخل زیتون در امدند و به باغات زیتون شهر رودبار حمله کردند و کلونی وسیع خود را بومی کردند و سال هاست که هم چنان کم یا زیاد هنوز هستند. خب در طمع ورزی و ارتباط سریالی و حتی مافیایی باندهای خریدار و وارد کننده و توزیع کننده ان محصولات الوده شکی نبوده و نیست اما مهم ان است که توجه شود الودگی مگس زیتون ده ها سال قبل از این که وارد مرزهای ایران و شهر رودبار بشود در خیلی از نقاط زیتون خیز دنیا از جمله امریکای جنوبی و منطقه ی مدیترانه کلونی بومی و غالب و مشکل و معضل و بحران جدی شده بود و اگر هم ان کشاورز و باغ دار و تولید کننده و وارد کننده و توزیع کننده طارم عاملش نمی شد قطعا عامل یا عوامل دیگر مثل هجوم ملخ های زرد مراکشی عاملش می شدند و وارد می شد یا حتی اب و هوا و طوفان و جریان های اب و هوایی پس جای تامل است که در شهر های زیتون خیز دیگر کشور که اصلا محل توزیع عمده ی زیتون در کشور نبوده و نیستند پس چگونه نفوذ و سرایت کرده اند؟!
  شاید برخی افراد مرموز به جهت مقابله با قدرت گرفتن تولید زیتون در نواحی غیر از شهر رودبار و منجیل و لوشان و رستم آباد و جیرنده و طارم و الموت و نواحی نزدیک دیگر خواستند تولید را در شهر های دور رقیب نابود کنند!
  در حال حاضر مسئله ی مهم تر موضوع پیش گیری یعنی گسترش افت مگس زیتون هست و با روش های مزخرفی که مسئولین و مردم یعنی باغ دارها به تبع سیاست های اموزشی و با پایه ی مثلا علمی – کاربردی در پیش گرفته اند اتفاقا بیش تر گسترش پیدا کرده و کلونی کوچک تر اما خطرناک تر خود را نشان داده است
  البته فضا سازی های خبری – رسانه ای و سیاه نمایی های بسیار زیادی از طرف اول قوم کادوس و کاس به خصوص گیلک ها بر علیه مجموعه ی تولیدات و فوزیع و فروش زیتون در شهر رودبار و بازار بزرگ زیتون کشور و خاور میانه صورت گرفت که جز شیطنت ناشی از حسادت و … چیز دیگری نبود اما از همه ی ان مسایل مشکل و معضل و بحران افرین قبلی عبور شده و حالا همان مسئله ی اصلی جهان زیتون موضوع پیش گیری بهتر از ذرمان است. بی تعارف این مدل درمان هرگز اصلا و ابدا پیش گیری نبوده و نیست حتی توسعه ذهنده افت مگس زیتون هم بوده و هست با نام و عنوان و القاب علمی و …
  کلونی کوجک تر و حتی سطح توزیع ان محدود تر اما قوی تر و خطرناک تر شده است و بهترین راه حل برای پیش گیری و شیوع پیک خطر ان
  ۱ – بازگشت به شرایط قبل از شیوع افت مگس زیتون یعنی عادی سازی
  ۲ – ممنوعیت واردات زیتون خام از کشورهای دیگر به مرزهای ایران و صرفا در صورت عدم تولید لازم در کشور واردات استاندارد فراورده های اماده و بی خطر محصول زیتون از کشورهای مبدا
  ۳ – ممنوعیت صادرات یعنی حمل و نقل زیتون خام از هر شهری به شهر زیتون خیز دیگر در کشور و ایجاد کارخانجات فرآوری در مرکز شهرهای زیتون خیز دیگر کشور و با سرمایه گذاری حتی زیتون فروش های شهر رودبار یا تولید کنندگان شهر رودبار در ان مراکز فراوری و حمل و نقل و صادرات و وارد کردن محصوص فراوری شده و بی خطر از مبدا به مقصد فروش یعنی شهر رودبار زیتون که با حمایت ویژِه ی دولت از تولید و جهش تولید و جلوگیری از خام فروشی و ایجاد صنایع تبدیلی متنوع در حوزه ی محصولات مختلف و متنوع زیتون و ایجاد اشتغال نسبتا زیاد و پایدار و حمایت از حقوق مصرف کننده ها به منظور کمی و کیفی و برند استاندارد سازی محصول ویژه
  ۴ – ممنوعیت صادرات زیتون خام از شهرهای دیگر به شهر رودبار به عنوان محل فروش اصلی زیتون در کشور
  ۵ – ممنوعیت فروش زیتون خام در سطح معابر عمومی و شهرها و کشور و صرفا خرید تضمینی زیتون سبز و روغنی از باغ دارها توسط دولت به نرخ تضمینی از جهت استراتژیک بودن محصول بومی زیتون در شهر رودبار و مراکز خاص خرید زیتون خام و روغنی جهت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بیش تر
  ۶ – حمایت از زیتون فروش ها و ایجاد کارگاه های زود بازده برای ان ها در شهر های زیتون خیز کشور جهت خرید تضمینی زیتون سبز و روغنی از باغ دار ها و فراوری متنوع ان ها و بعد واردات به بازار هدف
  ۷- حمایت ویژه از باغ دارهای سطح شهرستان رودبار و کمک مالی بلا عوض جهت اصلاح و بازسازی باغات و الگوی کاشت و داشت و برداشت و فراوری هر چه بیش تر و استاندارد تر از محصول زیتون
  ۸- برچیدن تمام کارت های زرد و سبز و … و فرمون های جنسی و تله های جاذب از سطح شهرستان رودبار و کل کشور
  ۹- پاک سازی یعنی رعایت بهداشت عمومی باغات در سطح منطقه و کشور
  ۱۰- عدم استفاده عمومی افت ها و سم ها در تمام باغات از جمله زیتون و …
  ۱۱- محلول هزار لیتر اب و یک کیلوگرم کلر که برای ضد عفونی میکروب زدایی و انگل زدایی در اب شرب می ریزند در حجم یک میلیون لیتر اب و ۱۰۰۰ کیلو گرم کلر ضد عفونی و از طریق جت های نیروی هوایی ارتش در اخر تماه تیر و اواسط ماه مرداد که زیتون روند رسیدگی را شروع می کند و ترجیحا بعد از بارش باران در منطقه چون درخت زیتون وقتی اب می خورد زیتون رشد ابکی می کند و نرم برای نفوذ و نیش زدن و اثر زهر یا همان سم مگس زیتون است و در فاصله ی حداقلی از سطح زمین که دیوار صوتی هم شکسته نشود به صورت خیلی فشرده و گاز در سطح شهر و شهرستان رودبار پاشیده شود.
  و خیلی دیگر نکات و موارد و موضوعات و مسائلی که قصد داشتم در قالب یه مقاله ی منظم ارائه کنم که در حال حاضر بنا بر دلایلی امکان پذیر نیست!!!
  یکی از مدل هایی که باید مد نظر اول کشاورز باغ دار و بعد مسئولیت جهت پیش گیری از گسترش کلونی افت مگس زیتون در شهر رودبار و … شود روش دفاع تهاجمی بوده که باید الزاما از حالت جاذب به حالت کاملا دافع با استفاده از مواد بی خطر اما موثر صورت پذیرد.
  استفاده از محلول و تله های حاوی فرمون جنسی یعنی جذاب مگس زیتون یک کار غیر اخلاقی و به دور از انسانیت بوده و هست.
  می خواهی نابود کنی خب دور کن دیگر چرا تله می ذاری چه بسا عامل اصلی همین جذب حداکثری کلونی های جهش یافته ی مگس زیتون هم کاربرد غیر انسانی محلول های جذاب مثل فرمون های تحریک کننده جنسی بوده و هست که باید کلا جمع اوری و برطرف شوند.
  بهترین راه پیش گیری از تولید و گسترش مگس زیتون و کلونی ناشی از ان دقیقا همین دفع حداکثری با استفاده از روش های بی خطر و شاید امواج التراسونیک در سطح فرکانس ضعیف در منطقه در اواسط ماه تیر که زیتون نیمه عمر خود را روی درخت می گذارند است.
  و این که جناب آقای مهندس مجید رضایی مدیر مسئول محترم نشریه ی الکترونیکی خبر – تحلیلی درفک خبر لطفا مستند رودبار گرد را به طور ویژه از تمام ابادی ها و روستاها و شهرهای شهرستان رودبار با استفاده از بانک اطلاعاتی همه خبرنگاران و روزنامه نگار و فعالین در عرصه های مختلف با بودجه ی شخصی و کمک نماینده ی محترم شهرستان رودبار در مجلس یازدهم جناب اقای استاد دکتر مهرداد گودرزوند چگینی و مدیر مسئول محترم هفته نامه شکوفه های زیتون شهرستان رودبار جناب اقای استاد دکتر رضا کاظمی تکلیمی وارد فاز مطالعاتی و تحقیقاتی کن و از تمام ظرفیت ها و جذابیت ها و … شهرستان رودبار به صورت کار علمی – کاربردی یک مستند حدود دو ساعت یعنی ۱۲۰ دقیقه ارزش مند بساز و در شبکه های مستند و باران و چهار و هفت و سلامت و قران برای پخش سراسری بفرست.
  سلامت و شاداب و خوش بخت باشید.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
ویروهاستینگ
فروشگاه استوک ایران
لاستیک فروشی حبیبی
زیتون حاج صفری و پسران
کانال تلگرام درفک خبر
دکتر لیلا پور نظری
محل كد آمار