در آیین راه اندازی مجدد معدن سنگرود عنوان شد:

باید آنقدر ظرفیت ها افزایش یابد تا جوانی در شهرستان رودبار بیکار نماند

فرزانه احمدی
تاریخ انتشار: یکشنبه 12 مارس 2023 | 16:29 ب.ظ
باید آنقدر ظرفیت ها افزایش یابد تا جوانی در شهرستان رودبار بیکار نماند استاندار گیلان با بیان اینکه در بخش های تولیدی نباید توقفی داشته باشیم گفت: در راه اندازی واحدهای راکد و احیا شده حتی یک ساعت تاخیر جایز نیست و  در صورت فرسودگی ماشین آلات این واحد ها باید به فکر جایگزین و استفاده از روش های جایگزین باشیم. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درفک خبر؛ […]

استاندار گیلان با بیان اینکه در بخش های تولیدی نباید توقفی داشته باشیم گفت: در راه اندازی واحدهای راکد و احیا شده حتی یک ساعت تاخیر جایز نیست و  در صورت فرسودگی ماشین آلات این واحد ها باید به فکر جایگزین و استفاده از روش های جایگزین باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درفک خبر؛ دکتر اسدالله عباسی پیش از ظهر امروز (یکشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۱) در آیین راه اندازی و بهره برداری مجدد معدن ذغال‌سنگ سنگرود رودبار گفت: این معدن پس از مدت حدود هشت سال که به طور کامل تعطیل شد از تابستان ۱۴۰۱ احیای آن مجدد در دستور کار قرار گرفت و امروز فاز یک آن راه اندازی شد.

 

وی تصریح کرد: در این معدن به اکتشاف نیازی ندارد و باید مورد بهره برداری و استخراج در قسمت‌های خاک نسوز و ذغال سنگ قرار گیرد.

 

دکتر عباسی سیاست راهبردی دولت را فعال کردن واحد های راکد اعلام کرد و افزود: گیلان در بخش معدنی ۷۰ عرصه راکد دارد که امروز یکی از این عرصه ها مجدد فعال و راه‌اندازی شد.

 

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: در حوزه صنعت نیز ۱۷۲ واحد راکد احیا شد و تلاش داریم ضمن افزایش توان واحدهای تولیدی موانع واحدهای راکد را برطرف کرده و به تولید برسانیم.

 

وی با تقدیر از ائمه جمعه و مسئولان مرتبط و نیز قضایی استان و شهرستان برای احیای این معدن گفت: کار معدن فعالیتی سخت افزاری است و نیاز به استقامت و اراده پولادین و سخت دارد.

 

دکتر عباسی گفت: در مورد ایجاد زیر ساختها در این منطقه مانند گازرسانی ، راه سازی و آبرسانی قول‌هایی داده شده است که این کارها باید با شتاب بیشتری انجام شود.

 

وی در ادامه خواستار تعریض مسیر هزار و ۲۰۰ متری دسترسی به این معدن شد و افزود: درمورد سایر روستاهای رودبار که مشکل راه داشتند نیز مسئولان اهتمام جدی برای رفع این مشکلات داشته باشند.

 

وی ادامه داد: پیمانکار مربوطه در عملیات اجرایی کار این معدن از تجربیات پرسنل قبلی بعنوان شورای اندیشه ورز استفاده کند.

 

دکتر عباسی بیان کرد: در بخش مهارت آموزی به جوانان نیز سازمان فنی حرفه ای آموزش لازم را ارائه دهد؛ ما باید آنقدر ظرفیت ها را افزایش دهیم که جوانی در این منطقه بیکار نماند.

 

گیلان  ۵۲ معدن فعال دارای پروانه بهره برداری معدنی دارد که برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

معدن بزرگ ذغال‌سنگ سنگرود رودبار پس از 30 سال احیا شد.

فاز یک معدن بزرگ ذغال‌سنگ سنگرود رودبار پس از ۳۰ سال با حضور استاندار،معاونین هماهنگی امور اقتصادی و عمرانی استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی و مردم منطقه بویژه کارگران این معدن که سالیانی در آن مشغول کار بودند، راه اندازی و مجدد به بهره برداری رسید.

معدن سنگرود پس از زلزله سال ۶۹ به دلایل مختلف از جمله کمبود ذخایر و عدم توانایی شرکت بهره بردار غیر فعال شده بود و در سال ۹۳ شرکت منحل و نهایتا به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی واگذار شد و به این ترتیب بیش از ۳۰ سال غیر فعال ماند.

مساحت شرکت سنگرود ۳۶ هکتار است و پس از سال‌ها به شرکت برنده مزایده که صلاحیت آن در کمیته فنی و کارشناسی معدن تأیید شده است، واگذار شد تا امور اکتشافی جهت تعیین میزان ذخایر زغال سنگ و سایر مواد معدنی از جمله خاک نسوز و عناصر دیگر را انجام دهد.

 

سنگرود در سالهای گذشته به تدریج رو به نابودی رفته و تعطیل شده بود و حدود سه هزار شاغل در این معدن بیکار شده بودند با پیگیری های مجدانه مسئولان استانی و شهرستانی مجدد افتتاح و با اشتغالزایی قابل توجه به چرخه تولید بازگشت.

 

گفته می شود با بازگشایی این واحد تولیدی نرخ بیکاری در استان به صورت محسوسی  کاهش می یابد ، هم چنین با فعال کردن واحدهای دیگر هم چنین بهره برداری از طرح ها و پروژه های جدید شرایط اشتغال در گیلان شتاب خواهد گرفت.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
ویروهاستینگ
پست بانک رضایی
لاستیک فروشی حبیبی
زیتون حاج صفری و پسران
کانال تلگرام درفک خبر
کانال درفک خبر
محل كد آمار