سفیدرود تشنه تر از همیشه؛

ذخیره بزرگترین سد شمال کشور ۶۰ درصد کاهش یافت

مجید رضایی
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 24 فوریه 2022 | 08:20 ق.ظ
ذخیره بزرگترین سد شمال کشور ۶۰ درصد کاهش یافت محمدجواد خانی‌پور با اشاره به تامین آب ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار استان افزود: اگرچه این کاهش ۶۰ درصدی در سد سفیدرود وجود دارد اما انتظار می رود با ورود آب بارشهای زمستانه با توجه به پوشش برفی و همچنین بارش‌های بهنگام در حوضه سفیدرود رود این میزان جبران شود.   وی […]

محمدجواد خانی‌پور با اشاره به تامین آب ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار استان افزود: اگرچه این کاهش ۶۰ درصدی در سد سفیدرود وجود دارد اما انتظار می رود با ورود آب بارشهای زمستانه با توجه به پوشش برفی و همچنین بارش‌های بهنگام در حوضه سفیدرود رود این میزان جبران شود.

 

وی با بیان اینکه در سالهای اولیه آغاز راه اندازی سد سفیدرود ظرفیت آن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب بود، اضافه کرد: با رسوب‌هایی که طی سالها در این سد جمع شد اکنون گنجایش آن به یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تاکید بر ضرورت عمل کشاورزان به توصیه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: علاوه بر استفاده از منابع آب در دسترس برای آماده‌سازی اراضی کشاورزی با توجه به میزان ذخیره سد، ناگزیر به نوبت‌بندی آب نیز هستیم.

 

خانی پور گفت: برای تامین آب  مورد نیاز شالیزارها علاوه بر استفاده از سد سفید رود از تجهیز و تعمیر و  راه اندازی حدود ۹۱۰ دستگاه پمپ ، ۴۵۴ ایستگاه پمپاژ ، ساخت و آبگذاری  ۳۷۰ سردهنه خاکی با محوریت مناطق سنتی آبخور و لایروبی ۵۰۰ کیلومتر از انهار برای استفاده بهینه آب استفاده می کنیم.

 

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان هم در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۱ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
ویروهاستینگ
بازرگانی آهن آلات خانی
لاستیک فروشی حبیبی
زیتون حاج صفری و پسران
کانال تلگرام درفک خبر
کانال درفک خبر
محل كد آمار