واکاوی یک پرونده قدیمی؛

آیا نور توسعه و اشتغال به تونل‌های تاریک و سرد معدن سنگرود می‌تابد؟

فرزانه احمدی
تاریخ انتشار: یکشنبه 20 فوریه 2022 | 14:35 ب.ظ
آیا نور توسعه و اشتغال به تونل‌های تاریک و سرد معدن سنگرود می‌تابد؟ زمانی حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کارگر در معدن سنگرود عمارلو فعالیت داشتند که بر اثر انحلال شرکت از آن اخراج یا به نحوی بازنشسته شدند اما معدن در این منطقه ظرفیت اشتغال‌زایی زیادی دارد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درفک خبر؛ وقتی صحبت از تولید می‌شود یاد شرکت‌هایی در اذهان متبادر می‌شود که به هر […]

زمانی حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کارگر در معدن سنگرود عمارلو فعالیت داشتند که بر اثر انحلال شرکت از آن اخراج یا به نحوی بازنشسته شدند اما معدن در این منطقه ظرفیت اشتغال‌زایی زیادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درفک خبر؛ وقتی صحبت از تولید می‌شود یاد شرکت‌هایی در اذهان متبادر می‌شود که به هر دلیلی به تعطیلی کشیده شده و با منفعل شدن این شرکت‌ها جماعتی بیکار شدند و شغل و درآمدشان را از دست دادند.

در استان گیلان و به ویژه شهرستان رودبار نمونه شرکت‌های تعطیل و به انفعال رسیده کم نداریم. از کاشی گیلانا، کفش گنجه و مجتمع فولاد گرفته تا معدن سنگرود که این روزها اخبارش بر سر زبان‌ها افتاده، اگر چرخی کوتاه در شهرک صنعتی لوشان بزنید خواهید دید که چگونه گرد تعطیلی بر سر شرکت‌ها و صنایع این شهرستان نشسته است، که دلیل بسیاری از این تعطیلی‌ها عدم صحیح مدیریت و نظارت بر عملکرد شرکت‌ها بوده است.

واکاوی یک پرونده قدیمی

در این گزارش در تلاش هستیم به پرونده قدیمی و سال‌ها بر زمین مانده «معدن ذغال سنگ سنگرود» بپردازیم؛ معدنی که روزگاری پذیرای هزاران کارگر از نقاط مختلف استان و حتی کشور بود و صبح به صبح اتوبوس اتوبوس نیروی کارگر وارد این معدن می‌شدند و غروب به غروب از این معدن خارج می‌شدند و نوای توسعه، اشتغال و پیشرفت در منطقه و شهرستان چه خوش شنیده می‌شد.

اما با وقوع زلزله سال ۶۹ رودبار، ستون‌های کار، تلاش و توسعه هم لرزید و با متوقف شدن فعالیت معدن، هزاران نفر در آوار بیکاری جا ماندند و اکنون بیش از سه دهه است از آن روزهای خوش امید، تلاش و رزق و روزی حلال می‌گذرد و دیگر خبری از آن شور و نشاط نیست.

در این سه دهه پر تلاطم حل مسئله معدن سنگرود بارها به عنوان سوژه انتخاباتی سیاسیون مطرح شد و فقط در حد «وعده» باقی ماند البته حرکت‌هایی صورت گرفت اما اساسی و ریشه‌ای نبود و دردی را دوا نکرد.

حال با گذشت بیش از سه دهه و با روی کار آمدن دولت انقلابی که مشی و هدفش، توجه به تولید و احیای صنایع منفعل است خبرهای خوبی از معدن سنگرود به گوش می‌رسد.

از پیگیری‌های نماینده شهرستان گرفته تا مسئولان صمت و حضور رئیس کل دادگستری استان گیلان، همه و همه نشان دهنده روزهای آفتابی و روشن برای تونل‌های تاریک و سرد معدن سنگرود است.

ارتزاق بیش از ۱۵ هزار نفر از معدن سنگرود

محمدی نیا یکی از کارگران بازنشسته معدن سنگرود با اشاره به ظرفیت ارزشمند این شرکت، اظهار کرد: بیش از ۱۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم از معدن سنگرود ارتزاق می‌کردند.

وی افزود: احیای این معدن و شروع فعالیت با ظرفیت بالا می‌تواند بخش مهمی از اشتغال شهرستان رودبار و حتی استان گیلان را حل کند.

اسدی یکی از بومیان منطقه عمارلوی رودبار نیز فعالیت معدن سنگرود را موجب عمران این منطقه و شهرستان دانست و بیان کرد: خبر احیای معدن سنگرود بسیار مسرت بخش است و اگر محقق شود می‌تواند چراغ اشتغال و اقتصاد را در منطقه روشن کند.

وی با اشاره به سابقه درخشان فعالیت معدن سنگرود، اضافه کرد: شرکت‌های منفعل همانند معدن سنگرود در شهرستان رودبار کم نیست که اگر یکی پس از دیگر فعال شوند دیگر مشکلی به نام بیکاری وجود نخواهد داشت.

معدنی که چشم امید نسل‌هاست

امیدپور یکی از بازنشستگان معدن سنگرود گفت: معدن سنگرود می‌تواند چشم امید نسل حال و آینده باشد همانگونه که نسل گذشته از آن بهره‌های فراوان گرفتند.

وی ادامه داد: متولیان امر نسبت به احیا و راه اندازی مجدد این مجموعه بزرگ شب و روز نشناسند و تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر چرخه کار و تولید به سنگرود برگردد.

امیدپور با اشاره به وضعیت نا به سامان اشتغال در کشور به ویژه گیلان، بر لزوم راه اندازی واحدهای منفعل تأکید و بیان کرد: حال که سه قوه دغدغه اشتغال و تولید را دارند انتظار می‌رود در رده‌های میانی و پایین دست مدیریتی هم این دغدغه و روحیه برای خدمت به مردم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه راه اندازی مجدد معدن سنگرود چهره محروم منطقه را تغییر می‌دهد، افزود: با احیای این واحد بزرگ صنعتی آهنگ توسعه و پیشرفت در شهرستان رودبار نواخته می‌شود.

معدن سنگرود ظرفیت اشتغالزایی زیادی دارد

دادستان رودبار با اشاره به ظرفیت‌های مغفول مانده معدن سنگرود، اظهار کرد: زمانی حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کارگر در معدن سنگرود عمارلو فعالیت داشتند که بر اثر انحلال شرکت از آن اخراج یا به نحوی بازنشسته شدند اما معدن در این منطقه ظرفیت اشتغال‌زایی زیادی دارد.

اسماعیل رستمی با اشاره به بازدید اخیر رئیس کل دادگستری گیلان از معدن سنگرود عمارلو، این بازدیدها را خوش یمن و اثرگذار برشمرد و بیان کرد: به دستور ریاست کل دادگستری برای احیای این معدن و اشتغال افراد در این معدن و همچنین با توجه به اینکه مجدداً در بحث قیمت‌گذاری و اینکه تأمین دلیل در خصوص ارزش اموال و معدن نیز مجدداً به عمل آید، فعلاً از هرگونه نقل و انتقال و فعالیتی در این معدن و تصویب مصوبه‌ای جلوگیری شد.

وی با اشاره به نگاه دستگاه قضائی مبنی بر گره گشایی مسیر تولید و اشتغال، افزود: احیای واحدهای منفعل که از دغدغه‌های نظام است در دستور کار جدی دستگاه قضا قرار دارد.

عزم جدی دستگاه قضائی در پرونده معدن سنگرود

دادستان رودبار با بیان اینکه معدن زغال سنگ در ۲۶ هکتار واقع شده است، گفت: معدن در سال ۱۳۵۰ به بهره‌برداری رسید و تا سال ۶۹ فعال بود و در سال ۹۴ بخش سازمان خصوصی سازی بحث انحلال معدن مطرح و منحل شد و برای تسویه در اختیار اداره کل سلامت استان قرار گرفت.

رستمی با اشاره به عزم جدی دستگاه قضائی در پرونده معدن سنگرود، تصریح کرد: کارشناسی که در خصوص اموال و خود معدن مطرح شده بود مبلغ بسیار ناچیزی بود و همین موضوع سبب شد تا دستگاه قضائی برای احیای حقوق عامه و حمایت از تولید در این پرونده ورود کند.

وی با بیان اینکه موقتاً همه اقداماتی که در خصوص معدن سنگرود به عمل آمده متوقف شد، اضافه کرد: باید دوباره کارشناسی صورت گیرد و اموال و منابعی که در این معدن قرار دارد ارزشش مشخص شود و تا دستورات بعدی فعلاً کسی حق برداشت یا انتقال اموال را نخواهد داشت.

دغدغه مندی نسبت به احیای معدن سنگرود وجود دارد

معاون صنایع و معادن سازمان صمت گیلان نیز با اشاره به وضعیت معدن سنگرود، گفت: در سال‌های اخیر اقدامات متعددی برای واگذاری معدن به بخش خصوصی دارای صلاحیت و یا فعال سازی دوباره آن انجام شده اما متأسفانه به دلایل مختلف موفقیت حاصل نشد.

سعید اخلاقی با بیان اینکه دغدغه مندی نسبت به احیای معدن سنگرود وجود دارد، اظهار کرد: در سال گذشته بر اساس رأی شورای عالی معادن مزایده‌ای برگزار شد و بعد از بررسی‌ها بر اساس شاخص‌های مالی و فنی یکی از شرکت‌های خصوصی حاضر در مزایده برای بهره برداری از معدن انتخاب شد.

وی با اشاره به نگاه عدالت محور دستگاه قضائی بر احیای واحدهای تولیدی منفعل و حمایت از تولید، اضافه کرد: ورود دستگاه قضائی به مسئله معدن سنگرود مایه خیر و برکت و در راستای حمایت از تولید است.

معاون صنایع و معادن سازمان صمت گیلان با بیان اینکه بهره برداری معادن و تعیین تکلیف اموال و تجهیزات معادن دو مسئله مهم است، گفت: طبق ماده ۲۱ در هر معدنی بعد از تعیین تکلیف بهره برداری از معدن در خصوص اموال و تجهیزات که باید برای ادامه عملیات معدن در آن استمرار داشته باشد بر اساس نظر کارشناسان دادگستری قیمت گذاری می‌شود.

اخلاقی با اشاره به اینکه در بخشی از این روند سازمان صمت مسئولیت مستقیمی ندارد، اظهار کرد: اختلاف نظرها میان بهره برداران جدید و قدیم به وجود آمده که این موضوع دغدغه و تبعاتی به دنبال داشته که با ورود دستگاه قضائی استان مورد بررسی قرار گرفت.

گفته می‌شود بزرگترین واحد معدنی تولید ذغال سنگ استان گیلان در ارتفاعات شهرستان رودبار حد فاصل کیلومتر ۲۰ محور جاده لوشان به جیرنده قرار دارد که سال‌ها است فعالیت این واحد معدنی که به نام «معدن ذغال سنگ سنگرود» شهرت دارد به بهانه غیراقتصادی بودن، متوقف شده است. از آنجا که این معدن قطب صنعتی شهرستان رودبار و استان گیلان بود و با ظرفیت اشتغال سه هزار و ۵۰۰ نفری در کل شهرستان و پنج منطقه آن یعنی عمارلو، فاراب، نوده و خورگام، رحمت آباد و رستم‌آباد و شهرهای اطراف را پوشش می‌داد، احیای هر چه سریع‌تر آن باید مورد تاکید مسئولان باشد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
ویروهاستینگ
پست بانک رضایی
لاستیک فروشی حبیبی
زیتون حاج صفری و پسران
کانال تلگرام درفک خبر
کانال درفک خبر
محل كد آمار