ارسلان زارع استاندار گیلان:

فعالیت های کشاورزی با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا انجام شود

صابر کریمی
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 7 آوریل 2020 | 16:42 ب.ظ
فعالیت های کشاورزی با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا انجام شود به گزارش نشریه الکترونیکی درفک خبر؛ دکتر ارسلان زارع امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که فرمانداران سراسر استان نیز به صورت ویدئوکنفرانس حضور داشتند؛ اظهار داشت: گیلان به سبب برخورداری از مواهب الهی و خدادادی از جمله استان‌های بهره مند از نعمت آب و شرایط اقلیمی مطلوب است که امکان […]

به گزارش نشریه الکترونیکی درفک خبر؛ دکتر ارسلان زارع امروز (سه‌شنبه) در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که فرمانداران سراسر استان نیز به صورت ویدئوکنفرانس حضور داشتند؛ اظهار داشت:

گیلان به سبب برخورداری از مواهب الهی و خدادادی از جمله استان‌های بهره مند از نعمت آب و شرایط اقلیمی مطلوب است که امکان تولیدات خوبی را به ویژه در حوزه کشاورزی فراهم آورده است.

خوشبختانه در روزهای نخستین آغاز سال جدید، میزان بارش ها برای شروع فعالیت های کشاورزی مطلوب است

بر اساس گزارش آب منطقه ای و نقشه های هواشناسی ، نگرانی برای تامین آب کشاورزی و نیز آب آشامیدنی برای یک میلیون مشترک آب روستایی و شهری وجود ندارد.

البته بهره مندی از بارش های مطلوب به این معنا نیست که مشکلی در حوزه آب نداریم لذا باید از هرگونه سهل انگاری در مصرف آب جلوگیری شود.

نامگذاری سال جاری تحت عنوان جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب ، نامی نیکو و متناسب با شرایط کشور است که همه مسئولان و فرمانداران باید برای تحقق آن نسبت به بهره برداری مطلوب از ظرفیت ها به ویژه کشاورزی به عنوان یکی از پایه ها و اساس اشتغال استان بکوشند.

جهش تولید به معنی خروج از روال معمول و نیز حرکت تصاعدی در مسیر رونق تولید است لذا باید با تلاش مضاعف، به کارگیری همه ظرفیت ها ، هماهنگی و انسجام جهت شناسایی آسیب ها و اهتمام به رفع آنها کوشش کرد.

در نشست های ستاد استانی مدیریت کرونا به موضوع آسیب بخش کشاورزی متاثر از شیوع این ویروس پرداخته و برای کاهش مشکلات این بخش تصمیماتی گرفته شد.

فعالیت های کشاورزی با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا انجام شود و فرمانداران نسبت به آموزش کشاورزان در زمینه رعایت نکات بهداشتی، خودمراقبتی و دیگر مراقبتی از طریق مراکز خدمات کشاوری اقدام کنند.

برای کاهش شیوع بیماری باید حجم تجمعات انسانی را به حداقل رساند از این رو استفاده از ماشین آلات و ادوات کشاورزی، نقش موثری در کنترل این بیماری دارد.

گیلان در حوزه ماشین آلات کشاورزی از استان های برخوردار کشور محسوب می شود.
بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی استان مبنی بر توسعه مکانیزاسیون، به ویژه در حوزه کاشت، داشت و برداشت برنج باید بتوانیم مکانیزاسیون فعلی را به 70 درصد ارتقا دهیم.

در سال جاری رهاسازی آب در شبکه ها نسبت به سال گذشته ، 10 روز زودتر صورت گرفته که این امر طی یک دهه اخیر، به طور متوسط دو ماه زودتر انجام شده است.

بنا به توصیه کارشناسان کشاورزی ، با رهاسازی زودتر از موعد آب می توان به کیفیت و کمیت بالاتری از محصول دست یافت که با اجرای این رویکرد؛ نگرانی سرازیر شدن آب از سدهای بالادستی به حداقل می رسد اما همواره باید به هشدارهای مدیریت بحران و هواشناسی توجه داشت.

بارش های مناسبی طی روزهای اخیر در مناطق مختلف استان داشته ایم که باید در مدیریت و استفاده بهینه از این ظرفیت های آبی تلاش کرد.

شخم اولیه 78 درصد اراضی کشاورزی استان انجام شده و دیگر کشاورزان نیز باید از فرصت خوبی که در حوزه آب وجود دارد، به نحو مطلوب استفاده کنند.

نیاز آبی استان در حوزه آب کشاورزی، آشامیدنی و صنعت سه هزار و 500 میلیون لیتر مکعب است که دو هزار و 500 میلیون لیتر مکعب آن از طریق سدهای استان تامین می شود به این سبب باید از همه ظرفیت های آبی همچون چاه ها و چشمه ، به درستی بهره مند شد.

تلاش های زیادی در گیلان برای تدوین شیوه نامه آب بندان ها و بررسی آن در سطح کلان صورت گرفت که در نهایت به عنوان یک قانون به همه استان ها ابلاغ شد، امیدوارم در اجرای این قانون به درستی عمل شود.

انجام پیگیری لازم برای بهره مندی بهره برداران از چاه های زیر 20 متر که اکنون به عنوان چاه های غیرمجاز شناخته می شوند، ضروری است تا بتوانند از تسهیلات دولت ازجمله منابع سوختی و نیز اقدام در جهت برق دار شدن استفاده کنند.
در این ارتباط حتما پس از اخذ مجوز لازم، در سامانه ساماب (سامانه جامع وب بنیاد امور مشترکین آب و فاضلاب) ثبت نام به عمل آید.

کاهش مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از نعمت برق با توجه به مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی امری ضروری است.

باید تلاش کنیم تا چاه های استان از انرژی برق برخوردار شوند که با این شیوه سود بیشتری نیز به کشاورزان تعلق می گیرد.

برای توسعه کشاورزی نیازمند تعمیر و سرویس پمپاژها و سردهنه ها هستیم.

آب منطقه ای و جهادکشاورزی با همکاری فرمانداران در حل این مشکلات تلاش کنند و کشاورزان همچون سنوات گذشته در اجرای این مهم همکاری داشته باشند.

اقدام سازمان جهاد کشاورزی در تامین بذر گواهی شده مطلوب است .

باید با بهره مندی از ظرفیت رسانه ها برای ترویج استفاده از کود پتاس در بخش کشاورزی تاکید شود.

باید از کشاورزان بخواهیم در آن بخش از اراضی کشاورزی که به کود نیاز ندارند؛ اضافه و خارج از استاندارد، کود دهی نکنند.

در جریان حمله ملخ ها به اراضی کشاورزی در برخی نقاط کشور طی سال گذشته ، خوشبختانه با برنامه هایی که در این حوزه اتخاذ شد؛ شاهد کاهش سطح آسیب به بخش کشاورزی گیلان بودیم.

به طور عمده آب آشامیدنی یک میلیون مشترک شهری و روستایی گیلان از تصفیه خانه های بزرگ استان تامین می شود.

انتظار می رود در اوایل تابستان امسال، شاهد بهره برداری از فاز دوم تصفیه خانه بزرگ باشیم.

به فرمانداران تأکید می شود که در شهرستان ها به ویژه روستاهایی که تامین آب آنها تک منبع است ، شناسایی و مورد توجه قرار گیرد ضمن آنکه نسبت به برگزاری جلسات مرتبط در خصوص مدیریت بهینه آب در شهرستان ها و بهره برداری اصولی از این موهبت، اقدام کنند.

اطلاع رسانی و آموزش های ترویجی به کشاورزان به ویژه در خصوص اخطارهای هواشناسی صورت گیرد.

با وجود محدودیت های بودجه طی سال گذشته ، شرکت آب منطقه ای حدود 70 میلیارد تومان و جهاد کشاورزی بیش از 125 میلیارد تومان از بودجه های ملی و استانی برای طرح های مرتبط هزینه کرده اند و چندین طرح دیگر نیز در حال اجراست .

گیلان در جذب خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون موفق به ارتقاء جایگاه کشوری از رتبه 13 به اول شد که این اقدام شایسته تقدیر است.

انتظار می رود تحرک بیشتری صورت گیرد تا شخم زمستانه 78 درصدی که به فصل بهار موکول شده ، کامل شود زیرا این امر می تواند تا 200میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب را به دنبال داشته باشد.

پس از ابلاغ تقویم زراعی، همه شهرستان ها باید همزمان به اجرای آن اقدام کنند تا بتوانیم از اوایل مردادماه، برداشت محصول را آغاز کنیم.

اجرای لایروبی تالاب استیل آستارا بر اساس شیوه نامه توسط حفاظت محیط زیست یک ضرورت است.

نشست های مشورتی برای رفع دغدغه ها در خصوص نوبت بندی توزیع آب کشاورزی در شهرستان ها برگزار شود.

شتاب بخشی در اجرای پروژه های عمرانی و تکمیل طرح های بزرگی همچون سدهای لاستیکی از دیگر تاکیدات استاندار گیلان در این نشست بود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
ویروهاستینگ
پست بانک رضایی
لاستیک فروشی حبیبی
زیتون حاج صفری و پسران
کانال تلگرام درفک خبر
کانال درفک خبر
محل كد آمار